Šta je Bitkoin?

nezavisna e-valuta koja enkripcijom reguliše kreiranje i verifikaciju transakcija

Bitcoin je digitalna valuta koja je decentralizovana, deflatorna i ne zavisi od centralne banke ili države. Njegovo funkcionisanje oslanja se isključivo na blockchain tehnologiju – distribuirani protokol koji koristi kriptografiju i složene matematičke funkcije za verifikaciju transakcija, skladištenje podataka i kreiranje novih jedinica valute.

Blockchain je nepodmitljiv digitalni „računovođa” koji funkcioniše putem mreže nodova (računara) širom sveta. Za razliku od tradicionalnih sistema, blockchain je gotovo nemoguće kompromitovati, jer svaki nod poseduje kompletan istorijat transakcija i aktivno učestvuje u validaciji mreže.

Kratak istorijat

vizija o pravednijem monetarnom sistemu

Bitkoin je 2009. godine predstavio anonimni programer (ili grupa) pod pseudonimom Satoši Nakamoto, sa idejom da stvori decentralizovan i transparentan sistem za razmenu vrednosti. Od maksimalno 21 milion Bitkoina koji mogu postojati, do danas je iskopano više od 19.5 miliona, dok se procenjuje da je nekoliko miliona zauvek izgubljeno.

Vremenom je Bitkoin postao simbol slobodne ekonomije i otpora inflaciji. Prvo su ga koristili entuzijasti i kripto pioniri, ali danas sve više banaka, investicionih fondova i kompanija prihvataju Bitkoin kao legitimnu imovinu.


Zašto je Bitkoin toliko skup?

"digitalno zlato"

Kupite bitkoin kreditnom karticom

Bitcoin je od svojih prvih centi stigao do novog istorijskog maksimuma od 111.814 USD, dostignutog 22. maja 2025. godine. Iako cena često varira, Bitkoin i dalje ima status „digitalnog zlata” – zbog ograničene ponude, globalne potražnje i sve većih tehnoloških i energetskih troškova njegovog rudarenja.
U januaru 2024. godine lansirani su prvi spot Bitcoin ETF‑ovi u SAD-u (npr. iShares Bitcoin Trust – IBIT i Fidelity Wise Origin), a samo u prvom vikendu ETF-ovi su privukli preko 1,5 milijardi USD. Institucionalni investitori kao što su BlackRock, MicroStrategy i PayPal značajno su povećali svoje izloženosti Bitkoinu, što je dodatno ubrzalo legitimizaciju i stabilizaciju tržišta.


Da li investirati u Bitkoin i druge kriptovalute?

Ethereum, Solana, Litecoin, Ripple, Dogecoin, ADA, AVAX...

Binance - kripto menjačnica

Kriptovalute su i dalje među najvolatilnijim oblicima investiranja. Nakon velikog rasta u 2020–2021, tržište je prošlo kroz ozbiljne korekcije. Ipak, Bitkoin i Ethereum ostaju među najstabilnijima u dugoročnom kontekstu, dok se sve više pažnje poklanja projektima iz oblasti DeFi (decentralizovane finansije), NFT-ima, i tokenizaciji realne imovine.
Ipak, važno je investirati odgovorno. Niko ne može sa sigurnošću predvideti buduće kretanje tržišta. Investirajte samo onoliko koliko ste spremni da izgubite, i razmišljajte dugoročno.


Kako kupiti Bitkoin?

Bitkoin se danas može kupiti brzo i jednostavno putem online menjačnica. Pored klasične kupovine kreditnom karticom, sve više platformi omogućava plaćanje bankovnim transferom, PayPal-om ili čak Google/Apple Pay-em. Moguća je i kupovina preko fizičkih kripto bankomata u većim gradovima. Najpopularnije platforme za početnike su:

  • CEX.IO – pouzdana i pristupačna menjačnica sa podrškom za kartice i bankovne transfere.
  • Binance.com – najpoznatija i najveća kripto berza sa ogromnim brojem valuta i alata.
  • Ledger Wallet – najpoznatiji hardverski wallet za bezbedno čuvanje Bitkoina i drugih valuta.
  • Youtube – What is Bitcoin? – kratko edukativno video objašnjenje (na engleskom).

*Napomena o rizicima

Kriptovalute su rizična imovina. Iako donose potencijalno visoke prinose, takođe su podložne velikim cenovnim oscilacijama. Važno je koristiti sigurnosne metode kao što su 2FA, hardverski novčanici, i oprezno čuvati privatne ključeve.
Transakcije su nepovratne, a tržište još uvek nedovoljno regulisano. Pre investicije, informišite se iz proverenih izvora i koristite samo pouzdana mesta za kupovinu i trgovanje.

Kupite bitkoin kreditnom karticom
Binance - Berza kriptovaluta poslednje generacije
Konvertor valuta
Veliki konvertor
Indikativni kurs dinara
EUR d-d
117.1727 -0.001%
USD d-d
100.2847 -0.07%
osveženo u 21:05
Pratite nas na
Tromesečno kretanje kursa
EUR
USD
CHF